06.02.2017 – „RAZEM ZMIENIAMY INTERNET NA LEPSZE”

06.02.2017 – „RAZEM ZMIENIAMY INTERNET NA LEPSZE”

20170206 101005

6 lutego 2017r. odbył się Szkolny Dzień Bezpiecznego Internetu. Spotkanie poświęcone było tematyce bezpieczeństwa w internecie, by przypomnieć i uświadomić uczniom, jakie zagrożenia mogą być następstwem niewłaściwego korzystania z komputera oraz z internetu. Swą obecnością zaszczycili nas policjanci z Komendy Powiatowej w Krapkowicach. Prelekcję wygłosił także p. Artur Przywara – informatyk, który opowiedział między innymi o różnych zachowaniach użytkowników internetu np. na portalach społecznościowych; o ściąganiu programów czy muzyki; o konsekwencjach publikowania zdjęć w internecie; o instalowaniu aplikacji na telefon.

Hasło przewodnie tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu brzmiało: „Razem zmieniamy internet na lepsze”. Krótkie filmiki „Zostań znajomym swojego dziecka”, które dostępne są na stronie www.dbi.pl miały zachęcić rodziców obecnych na spotkaniu do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Uczniowie wcielili się w role różnych bohaterów, przedstawili scenki z życia codziennego nastolatków; zamienili się w oszustów, spam, złe treści, uzależnienie. Zaprezentowali zasady bezpiecznego internetu, które brzmiały następująco:

 

  1. Zainstaluj antywirus.
  2. Dbaj o swoją prywatność.
  3. Szanuj siebie, dbaj o swój pozytywny wizerunek w sieci.
  4. Szanuj innych, nie obrażaj, nie hejtuj.
  5. Szanuj swój czas, zachowaj umiar w spędzaniu czasu w sieci.
  6. Bądź krytyczny, nie wszystkie bowiem informacje w sieci są prawdziwe.
  7. Pomyśl, zanim wrzucisz, bowiem to, co wrzucisz do sieci, zostaje tam na zawsze.
  8. Korzystaj mądrze z możliwości, jakie daje internet.
  9. Przestrzegaj prawa.
  10. W sytuacji zagrożenia online poproś o pomoc zaufaną osobę dorosłą. Możesz zadzwonić pod bezpłatny numer 116 111.

Niezwykle humorystyczne scenki zaprezentowali najmłodsi uczniowie w roli Jasia, Małgosi, Czerwonego Kapturka czy Alibaby. Były tańce, filmy edukacyjne i spoty reklamowe dotyczące omawianego tematu. Spotkanie minęło w sympatycznej i wesołej atmosferze.

Organizator DBI : Jolanta Bausmer – Ceglarek

{gallery}aktualnosci/2016-2017/bezpieczny-internet{/gallery}

Skip to content