Raport z Ogólnopolskiego Testu Dysleksji

Raport z Ogólnopolskiego Testu Dysleksji

Faktyczny obraz dysleksji w Polsce?

Wyniki Ogólnopolskiego Testu Dysleksji {mają szansę|mogą] diametralnie zmienić postrzeganie dysleksji w naszym kraju. W pierwszej, przeprowadzonej jesienią edycji testu uczestniczyło prawie 4 tys. uczniów. I aż u połowy badanych dostrzeżono oznaki dysleksji! Skąd biorą się te rozbieżności? To efekt braku świadomości w naszym społeczeństwie. Nie wiemy, jak wyłapywać symptomy, jak również często obawiamy się diagnozy. Tymczasem dysleksja wcale nie jest powodem do wstydu, ani nie przekreśla szans. Wręcz przeciwnie – wiedząc, z jakimi trudnościami zmaga się uczeń, można skutecznie pomagać mu osiągnąć jego cele. 

Co czyni ten Raport wyjątkowym?

Raport “Dysleksja w Polsce w 2023 r.” rzuca nowe światło na to zaburzenie. Przedstawia dane zgromadzone na szerszą niż kiedykolwiek dotąd skalę. Zawiera nie tylko ogólny rezultat, ale także szczegółowe analizy, dzięki którym możemy zrozumieć specyfikę dysleksji w różnych grupach wiekowych i obszarach życia i nauki. Wskazuje na potrzebę większej uważności oraz zmiany sposobu traktowania dysleksji w naszym społeczeństwie. Bo najwyraźniej wcale nie jest to rzadki problem. 

Dlaczego to takie ważne?

Trzeba pamiętać, że niezdiagnozowana i pozostawiona samej sobie dysleksja może utrudniać nie tylko naukę, ale i codzienne funkcjonowanie. Dlatego właśnie celem testu było możliwie wczesne wyłapanie oznak dysleksji wśród uczniów. Wysoki wynik stanowił dla ucznia i rodziców sygnał, że warto wybrać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. A to z kolei umożliwia skuteczniejsze wsparcie naszych dzieci. 

Jak możesz wykorzystać tę wiedzę?

  1. Pobierz bezpłatnie Raport: Zapraszamy do odwiedzenia strony https://zday.pl/dysleksja/#raport i pobrania pełnego raportu. To bezcenne źródło wiedzy dla rodziców, nauczycieli i pedagogów!
  2. Podziel się wiedzą: Zachęcamy szkoły, urzędy i wszystkie zainteresowane instytucje do informowania o raporcie na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Razem możemy zwiększyć świadomość na temat dysleksji!
  3. Podejmij działanie – wykonaj test: Nie wiesz, jak rozpoznać pierwsze symptomy dysleksji u Twojego dziecka? Nie martw się, na szczęście Test Dysleksji jest dostępny ponownie. Bezpłatnie! Instrukcję wypełnienia testu znajdziesz pod tym linkiem: https://zday.pl/dysleksja/#test  Uzyskany wynik warto traktować jako wskazówkę, czy wskazana jest wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej. A im wcześniej rodzice podejmują działanie w odpowiedzi na pojawiające się symptomy, tym lepiej dla dziecka.  

Nasze dzieci zasługują na każdą możliwość rozwoju i sukcesu – a zrozumienie dysleksji to istotny element tej układanki. Razem możemy zdziałać dużo dobrego dla edukacji w Polsce!

Z poważaniem,
Zespół Zday.pl

Skip to content