Nasze spotkanie z autorką p. Joanną Olech

Nasze spotkanie z autorką p. Joanną Olech

26 października 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Żyrowej odbyło się spotkanie ze znaną i lubianą autorką książek dla dzieci i młodzieży – Panią Joanną Olech. Spotkanie zostało zorganizowane przez Miejską i Gminna Bibliotekę Publiczną, Filię w Żyrowej we współpracy ze szkołą. Uczestniczyli w nim uczniowie wszystkich klas żyrowskiej szkoły wraz z nauczycielami oraz grupa uczniów z PSP w Januszkowicach.

Spotkanie rozpoczęło się krótkim przywitaniem, gdzie Pani Jolanta Bella i uczniowie najstarszych klas, przybliżyli kolegom i koleżankom sylwetkę naszego gościa. Kiedy głos zabrała Pani Joanna Olach zdradziła dzieciom, jak to się stało, że została pisarką i w bardzo ciekawy sposób zaczęła opowiadać o swoich książkach i ich bohaterach. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści a także fragmentów książek, które im prezentowała. Atrakcją spotkania były konkursy, zagadki i zabawy. Pisarka rysowała zabawne smoki, a młodzi czytelnicy „tworzyli” historyjki. Spotkanie było ciekawe, publiczność reagowała żywiołowo. Pani Joanna w prosty sposób wytłumaczyła dzieciom co znaczą trudne słowa „kolokwialny” oraz „patriotyzm”. Jako ilustratorka książek zwróciła uwagę uczestników na światowe nowinki graficzne, czyli picture booki.

Po spotkaniu kolejka po autografy nie miała końca, każdy uczestnik chciał zamienić choć słówko z pisarką i otrzymać pamiątkową pieczątkę z Miziołkiem lub ze smokiem Pomponem.

Po spotkaniu z uczniami, Pani Joanna odwiedziła wspólnie z Panią Jolantą Bellą Szkolną Izbę Regionalną, gdzie z wielkim zainteresowaniem oglądała eksponaty. Próbowała także odczytać ich nazwy w naszej śląskiej gwarze. Eksponaty w naszej Izbie zrobiły ogromne wrażenie na Pani Joannie.

Joanna Olech – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pisarka, ilustratorka, grafik, krytyk literacki, dziennikarka, a także juror konkursów literackich i ilustratorskich. Jest współautorką podręczników PWN do języka polskiego dla gimnazjalistów i ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za swoje teksty i ilustracje zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Wśród dzieci zasłynęła rewelacyjną książką „Dynastia Miziołków”. Był to jej debiut literacki.

{gallery}aktualnosci/2017-2018/olech{/gallery}

Skip to content