Warsztaty enkaustyczne w szkole

Warsztaty enkaustyczne w szkole

 

Warsztaty enkaustyczne w klasach IV- VI

12 kwietnia 2017r. uczniowie z klas 4- 6 na lekcjach techniki wzięli udział w warsztatach enkaustycznych poprowadzonych przez Panią Agnieszkę Racę (MIEJSKA I GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA). Najpierw obejrzeli film na temat tej niezwykle efektownej techniki plastycznej, do której wykonania potrzebne są specjalne żelazka, kredki świecowe i odpowiedni papier. Technika malowania bardzo ich zaciekawiła i uczniowie chętnie zaangażowali się w pracę, a efekty zaskoczyły samych twórców.

 

 

Enakustyka powstała przed wiekami, stosowano ją w starożytnej Grecji oraz Rzymie. Polegała na stosowaniu farb w spoiwie z wosku pszczelego, czasem z dodatkiem olejów schnących dla zwiększenia płynności farby. Farby nakładano na podłoże w stanie płynnym, za pomocą podgrzewanych metalowych łopatek. Znana była też metoda nanoszenia farb pędzlami, bardziej wygodna w wypadku malowania większych obrazów.

Enkaustykę stosowano zarówno w malarstwie sztalugowym (podłożem były zwykle tablice drewniane), jak i ściennym. Malowidła ścienne wykonywano przy użyciu tzw. wosku punickiego (wosk pszczeli gotowany długo z wodą morską), który łączył się na trwałe z wapiennym tynkiem. Gotowe malowidło polerowano do połysku. Technika enkaustyki była trudna i powolna, dawała jednak dobre rezultaty: obraz był trwały, odporny na wilgoć, a kolory zyskiwały blask i głębię. Wadą była mała odporność na wyższe temperatury.

Obecnie za pomocą wspomnianego już sprzętu można tworzyć swoje własne zachwycające obrazy. Prace uczniów będzie można zobaczyć na wystawie.

{gallery}aktualnosci/2016-2017/enkaustyka{/gallery}

 

 

Skip to content